Cazarea studenţilor pentru anul universitar 2015-2016

Cazarea studenţilor în cămine se face în cele 3 (trei) zile anterioare începerii anului universitar, în funcţie de anul de studii:

• Ziua întâi de cazări – se cazează toţi studenţii din anul I de studiu (25.09.2015);
  • Ziua a doua de cazări – se cazează toţi studenţii din anul II de studiu (26.09.2015);
  • Ziua a treia de cazări – se cazează toţi studenţii din anul III, de la master şi cei din anii I-III care nu au reuşit să se prezinte în zilele stabilite (27.09.2015).

Cazarea studenţilor în cămine se realizează astfel:

• Prezentarea la cămin a studenţilor cu următoarele documente:
    • buletin/carte de identitate sau paşaport;
    • copie după buletin/carte de identitate sau paşaport;
    • adeverinţă fiu cadru didactic (daca e cazul);
    • adeverinţă de handicap pentru persoanele în cauză;
    • fotografie tip 3/4.
  • Încheierea contractului între Universitatea Babeş-Bolyai şi student;
  • Plata taxei de cazare şi a garanţiei.

Tarifele de cazare:

• Căminul 1 Haşdeu – 100 lei loc/lună;
  • Căminul 16 Haşdeu – 100 lei loc/lună;
  • Căminele Economica I şi II – 170 lei loc/lună;
  • Căminul 14 Haşdeu – 120 lei loc/lună;
  • Căminul 17 Haşdeu – 140 lei loc/lună;
  • Căminul A2 Haşdeu – 170 lei loc/lună.

După prima perioadă de cazări (25.09.2015-27.09.2015), pentru locurile rămase neocupate, există perioada de redistribuiri. În momentul primirii locurilor disponibile de la căminele studențeşti se afişează pe site-ul facultății perioada în care se vor depune cererile on-line şi perioada în care se vor face repartizările. La redistribuiri nu se ţine cont de anul de studii, cazarea făcându-se global în ordinea mediilor pe facultate.