O medalie de aur şi două de bronz pentru studenţii facultăţii la SEEMOUS 2016

În perioada 1-6 Martie 2016 a avut loc în Cipru The 10th South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students, SEEMOUS 2016. La aceasta a zecea ediţie a Olimpiadei Sud-Est Europene de Matematică pentru studenţi, desfăşurată sub patronajul d-lui Dr. Kostas Kadis, Ministrul Educaţiei şi Culturii din Cipru, a participat şi o echipă de trei studenţi ai facultăţii noastre, coordonaţi de colegul conf. dr. Tiberiu Trif.

Studentul nostru Moldovan Bogdan (Matematică, anul I) a obţinut un rezultat excelent (37 de puncte din 40 posibile) obţinând astfel Premiul I şi Medalia de Aur. Ceilalţi doi concurenţi ce au reprezentat facultatea, Orzan Alexandru şi Simon Gheorghe (Matematică, anul I) au obţinut Premiul III şi Medalia de Bronz.

Felicitări tuturor!

SEEMOUS 2016 Moldovan BogdanSEEMOUS 2016 Simon GheorgheSEEMOUS 2016 Orzan Alexandru