Quants: The Rocket Scientists of Wall Street

Data evenimentului: 17 Noiembrie 2017

Durata: 10:30-12:30

Locatie: Amfiteatrul Tiberiu Popoviciu, Facultatea de Matematică şi Informatică, etaj 1

Facultatea de Matematică şi Informatică găzduiește workshopul Quants: The Rocket Scientists of Wall Street, în parteneriat cu WorldQuant Research (Romania) LLC Bucharest Branch, Workshopul este adresat celor pasionați de strategii financiare pe piețele globale de investiție. Sunt invitați să participe studenții, masteranzii, doctoranzii și cadrele didactice.

Agenda:

10.30 -11.00 Dorin Badea, General Manager WorldQuant Research (Romania) LLC Bucharest Branch, va prezenta cultura WorldQuant, care combină sensibilitatea academică cu responsabilitatea pentru rezultate. Angajații WorldQuant sunt încurajați să gândească deschis despre probleme, echilibrând intelectualitatea cu practicul. Ideile mari pot veni de la oricine, de oriunde. Cercetătorii WorldQuant sunt încurajați să provoace limitele gândirii convenționale și să îți seteze mintea pe îmbunătățirea continuă.

11.00-12.00 Koman Zsombor, Quantitative Researcher at WorldQuant va provoca participanții la o sesiune interactivă despre propagarea informației și a riscurilor prin grafuri.

12.00-12.30 Discuţii, întrebări şi răspunsuri