Domeniul de ştiinţă Matematica din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai urca pe locul 63 în clasamentul mondial al universităţilor realizat in 2015 de U.S. News & World Report

Domeniul de ştiinţă Matematica din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai realizează în 2015 o clasare superioara în topul Best Global Universities, realizat de US News şi World Report. După ce în 2014, domeniul Matematica din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai se situa pe poziţia 81, anul acesta în topul „The world’s best universities for mathematics” recent publicat, Matematica-UBB se situează pe un extrem de prestigios loc 63.

Această nouă clasificare (din nou cea mai bună din România) este o recunoaştere firească a valorii Şcolii de Matematică din România şi în particular de la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, valoare bazată pe tradiţie, muncă şi seriozitate într-un climat de competiţie onestă.