Lecţia de la Cluj: matematica e o joacă

Material preluat din ediţia on-line a Transilvania Reporter.

Matematica e o joacaO viziune modernă de predare a matematicii, care pune accentul pe activitate, în locul rezolvărilor de probleme ar putea revoluţiona în următorii ani procesul de învăţare în sistemele educaţionale din Europa. La conturarea acestei viziuni a contribuit şi o echipă coordonată de lectorul Facultăţii de Matematică şi Informatică a Universităţii Babeş-Bolyai, András Szilárd. Activitățile practice concepute în această viziune cer implicarea activă a elevilor care, prin activitățile desfășurate, învață prin joc, formulează întrebări, descoperă posibilele răspunsuri și ajung să îndrăgească această disciplină. Prin aceste metode devine posibilă extragerea de radicali cu perle sau modelarea răspândirii bârfelor. Deşi mulţi profesori cărora li s-a prezentat modelul noilor activităţi s-ar lăsa greu convinşi să renunţe la modul tradiţional de predare a matematicii, elevii şi-au manifestat curiozitatea cu atât mai mult cu cât începeau să înţeleagă regulile “jocului”. Potrivit lui András Szilárd, nu ar fi rău ca Ministerul Educaţiei să se implice mai mult în transmiterea noilor metode de învăţare bazate pe investigare şi pe curiozitate. “Nu ştiu cât de repede vor fi introduse aceste noi metode de învăţare, atâta timp noi trebuie să satisfacem anumite criterii din sistemul vechi. Conceptul cursurilor de formare pe care le-a presupus poiectul PRIMAS este unul diferit, faţă de ceea ce există la noi, unde profesorul participă la cursurile de formare, se întoarce în şcoală şi nu se mai întâmplă nimic”.

Dacă în urmă cu două luni Facultatea de Matematică și Informatică, din cadrul Universității Babeș-Bolyai, înregistra un succes remarcabil prin situarea sa pe o poziţie exemplară în topul Shanghai, cel mai prestigios top al clasificării universităților din întreaga lume, la începutul acestui an aceeaşi Facultate a devenit motorul care ar putea aduce schimbări majore în sistemul de învăţământ românesc.

Citeşte mai departe restul articolului pe transilvaniareporter.ro…

Matematica e o joacaMatematica e o joacaMatematica e o joaca