Rezultate meritorii obținute de echipele facultății la concursul internațional de algoritmică ECN Sapienta, ediția 2022

Sâmbăta trecută a avut loc la Târgu-Mureș găzduit de Universitatea Sapientia concursul internațional de algoritmică ECN Sapienta. Acesta a fost primul concurs de algoritmică organizat cu prezență fizică după perioada pandemiei la care au participate echipe de la facultatea noastră. Au concurat 16 echipe de la licee și universități din România și Ungaria.

Echipa WildCard, formată din studenții Cătălin-Viorel Dinu, Elena Isaia și Rareș Dănuț Pătcaș a obținut locul 3 dintre toate echipele, locul 2 dintre echipele universitare și locul 1 dintre echipele universitare din România. Echipa WildCard a mai câștigat și un premiu special, fiind prima echipă care a rezolvat problema A, aceasta fiind o problemă evidențiată încă de dinaintea începutului concursului.

Echipa group-0xA455, formată din studenții Arinton Ákos, Kovács Tibor și Simófi Levente au obținut locul 5 dintre toate echipele, locul 4 dintre echipele universitare și locul 3 dintre echipele universitare din România.

Antrenori: Gabriel Mircea și Csaba Pătcaș

Felicitări studenților noștri și antrenorilor lor care au contribuit la aceste performanțe!