Rezultate remarcabile pentru studenții facultății noastre la ediția 2019 a Concursului Studențesc de Matematică „Traian Lalescu”

Ediția din acest an a Concursului Studențesc de Matematică „Traian Lalescu” s-a desfășurat în perioada 9-11 mai 2019, gazdă fiind Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. La ediția din acest an au participat peste 100 de concurenți din centrele universitare București, Cluj-Napoca, Iași, Timișoara, Brașov, Craiova și Constanța.

Facultatea de Matematică și Informatică a fost reprezentată de studenții Tőtős György, Megiesan Sergiu, Tofan Adrian și Galea Raul Ronald. Tőtős György a obținut un rezultat remarcabil – locul 2 la secțiunea A, dedicată studenților de la secțiile de Matematică și Matematică-Informatică. La aceeași secțiune A, studenții noștri au obținut alte două distincții: Megiesan Sergiu a obținut Mențiune, iar Tofan Adrian a obținut o Mențiune Specială.

Felicitări studenților noștri!