Inaugurarea IoTLab (Internet of Things Lab)

Facultatea de Matematică și Informatică vă invită la inaugurarea IoTLab (Internet of Things Lab), un laborator care va oferi studenților facultății noastre un spațiu adecvat și primitor, în care să poată crea, experimenta și aplica idei noi, lucrând la teme și proiecte inovative.

Facultatea de Matematică și Informatică continuă astfel inițiativele  și proiectele care să ducă la o pregătire de specialitate de calitate, la introducerea și dezvoltarea de soluţii creative, încurajând deopotrivă teme de cercetare a cadrelor didactice și proiecte inovative studențești, în colaborare cu alte instituții de învăţământ sau cu industria. Dorim să rămânem atractivi și inovatori, astfel ca tot mai mulţi studenți valoroși și pasionați să se îndrepte spre studii de Matematică și Informatică la UBB.

Laboratorul a fost realizat cu sprijinul important al UBB și dotat exclusiv din sponsorizări oferite de partenerii noștri industriali, și anume:

• parteneri Platinum: Arobs, Endava, Evozon, Fortech, Montran, Siemens;
  • parteneri Gold: Accesa, Yonder;
  • parteneri Silver: Frequentis, Garmin, Qubiz, REBS, Sage Intacct, Transart.

Evenimentul va avea loc în data de 21.11.2019, începând cu ora 12.00, sala 404, clădirea FSEGA, etaj 4.