De la teme de laborator în facultate la soft cumpărat de NASA

„Admis la Facultatea de Matematică şi Informatică, din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Barla Lóránt a continuat să fie un student rebel. Nu a fost șef de promoție, dar a fost un autodidact, iar acest lucru l-a ajutat în dezvoltarea lui ulterioară.”

„Până la 18 ani nu a pus mâna pe un calculator, iar primii algoritmi îi scria pe foaia de hârtie. Barla Lóránt a fost, până de curând, doar unul dintre cei câteva mii de programatori din Cluj. De când vestea că NASA a cumpărat o aplicație pe care a dezvoltat-o în propria-i firmă, numele clujeanului a devenit unul cu rezonanță. În clasele primare nu a fost vreun elev eminent, dar a știut exact pe drum vrea să o apuce în viață.”

Citeşte mai departe articolul complet pe Ziar de Cluj.

De asemenea, Barla Lóránt şi colegii săi au fost recent subiectul unui material asemănător publicat de Transilvania Reporter cu titlul: „Aplicația unor programatori din Cluj, cumpărată de NASA și folosită pe Stația Spațială Internațională„.

Foto: Dan Bodea (Transilvania Reporter)