Amplu material dedicat colegilor prof. emerit Ioan Pop și conf. Teodor Groșan de către Transilvania Reporter

„Într-un birou de nu mai mult de 10 metri pătrați din clădirea Facultății de Matematică a Universității Babeș-Bolyai am găsit trei dintre cele mai capabile sisteme de calcul ale mediului academic clujean: profesorul Ioan Pop, profesorul Teodor Groșan și un calculator pe bune, despre care cei doi ne-au spus că este teribil de competent și poate rezolva probleme complexe cu o precizie remarcabilă. La 80 de ani și câteva rafturi bune de cărți publicate, Ioan Pop, se poate mândri cu faptul că este singurul cadru academic activ la universitate românească prezent în topul Thomson Reuters al celor mai citați cercetători din lume. 12307 – acesta este numărul de citări ale lucrărilor științifice elaborate de Ioan Pop din 1998 și până în 2017.”

Citeşte mai departe articolul complet pe Transilvania Reporter.

Foto: Dan Bodea (Transilvania Reporter)