Absolventul Facultăţii de Matematică şi Informatică, prof. Gavril Farkas, printre câştigătorii premiilor Ad Astra privind excelenţa în cercetare

Gavril FarkasCercetările lui Gavril Farkas, absolvent al facultăţii noastre în anul 1995 şi în prezent profesor la Universitatea Humboldt din Berlin, vizează probleme extrem de complexe privind topologia şi geometria spațiilor de moduli în geometrie algebrică. Majoritatea rezultatelor sale au fost publicate în reviste de nivel de vârf din domeniul matematicii, precum Inventiones Mathematicae, Duke Mathematical Journal, Annales d’ E.N.S., Journal of Algebraic Geometry, Advances in Mathematics, etc. Profesorul Farkas a rezolvat mai multe probleme deschise din domeniu, de exemplu aşa-numita slope conjecture a lui Harris şi Morrison sau conjectura lui Green.

Profesorul Farkas este autorul unei lucrări, „The geometry of the moduli space of odd spin curves”, publicată recent (online) în revista Annals of Mathematics, probabil cea mai prestigioasă revistă din domeniul matematicii.

Sursa: http://premii.ad-astra.ro/?p=6