Informaţii utile pentru studenţii anului I

Studenţii anului I sunt rugaţi să participe la festivitatea de deschidere a anului universitar 2016/2017 pe facultate precum şi la şedinţele de organizare pe specializări care vor urma după festivitatea de deschidere.

Facultatea de Matematică şi Informatică îmbină tradiţia cu modernitatea, având peste 2300 de studenţi înmatriculaţi în programe de licenţă, masterat şi doctorat. Programele de licenţa de matematică, matematică-informatică şi informatica sunt toate acreditate şi, în plus, cotate la nivel maxim în clasificarea naţională a programelor de studiu.

Universitatea Babeş-Bolyai, prin domeniul Matematică, este singura universitate din Romania prezentă în primele 150 de universităţi ale lumii, în cele mai prestigioase trei clasamente internaţionale ale universităţilor: Shanghai Ranking, USA News & World Reports Ranking şi QS World University Ranking.

Facultatea de Matematică şi Informatică colaborează, pe domeniul Informatică, cu peste 60 de companii din domeniul Software Development & IT, oferind programe tentante de practica şi internship.

Conducerea Facultăţii

Decan: Prof. Dr. Adrian Petruşel
Pro-decani: Conf. Dr. Simona Motogna, Conf. Dr. Judit Robu, Conf. Dr. Marcel Şerban

Harta locaţiilor în care se desfăşoară activităţi didactice la Facultatea de Matematică şi Informatică

Orarul pentru semestrul I al anului universitar 2016/2017 va fi afişat înainte de începerea activităţilor didactice (luni, 3 octombrie 2016) pe pagina web a Facultăţii de Matematică şi Informatică. Împreună cu orarul va fi afişată şi o legendă a sălilor unde au loc activităţi didactice în locaţiile de mai jos.

Legături utile

Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga” şi Biblioteca Facultăţii de Matematică şi Informatică stau la dispoziţia studenţilor cu toate materialele necesare studiului. Contact: Clădirea Mathematicum, str. Ploieşti, nr. 23-25, Cluj-Napoca, bcu.math@ubbcluj.ro.

Academic Info UBB este portalul ce vă oferă posibilitatea de a completa contractul de studiu (prin alegerea cursurilor pentru anul universitar următor), de a vă urmări traiectoria şcolară, consulta notele şi de a completa şi de a evalua on-line cursurile din programele de studiu.

Microsoft Dreamspark for Academic Institutions oferă studenţilor posibilitatea descărcării gratis şi folosirii legale în scop personal a unor diferite pachete software (sisteme de operare Windows, instrumente de dezvoltare, etc) oferite de Microsoft. Conturile pentru platforma Dreamspark vor fi disponibile în primele săptămâni de şcoală (odată cu activarea adreselor de e-mail oficiale oferite de facultate).

Webmail pentru studenţii facultăţii – permite accesul la conturile de e-mail oficiale oferite de facultate studenţilor. Studenţii sunt rugaţi şi încurajaţi să consulte frecvent căsuţele de e-mail oficiale oferite de facultate întrucât pe aceste adrese se primesc periodic diferite anunţuri legate de mobilităţi internaţionale, burse, cămine, programe de tabere studenţeşti precum şi oferte de internship-uri şi de muncă din partea firmelor partenere. De asemenea, studenţi sunt rugaţi să contacteze cadrele didactice de pe adresele de e-mail oficiale oferite de facultate. Pentru noul an universitar numele de utilizator şi parolele aferente acestor adrese vor fi disponibile începând cu a doua săptămână de şcoală.

Societatea Hermes – Organizaţia Studenţilor de la Facultatea de Matematică şi Informatică.

Programul secretariatului pentru studenţi

Încasarea taxelor se face de luni până vineri în intervalul orar 10:00-12:00. Programul secretariatului pentru studenţi este de luni până vineri între orele 9:00-12:00, pe specializări, după cum urmează:

Specializarea Linia/limba Secretara
Matematică Română Gafia COLDEA