Rezultatele admiterii nivel licența, sesiunea septembrie 2020

08. IE.pdf 268.5 KB
09. IG.pdf 267.9 KB
Candidati in asteptare.pdf 125.8 KB

Pașii pentru confirmarea locului obţinut la Concursul de Admitere a Facultății de Matematică și Informatică, sesiunea septembrie 2020, sunt:

Pentru candidații admiși pe locuri bugetate:

• Descărcarea documentului Contract de studii universitare – invatamant cu frecventa + Declaratie consimțământ, disponibil ȋn aplicația de ȋnscriere la Pasul 4 – Confirmare Admitere.
  • Completarea acestui document. Un model completat, in functie de specializarea si forma de finantare la care ati fost admis se poate vizualiza aici.
  • Incărcarea ȋn aplicația de ȋnscriere a contractului de studii semnat și scanat.
  • Pentru candidatii care solicita un loc in camin pentru anul universitar 2020/2021, completarea si incarcarea formularului Cerere camin. Acest document se incarca in aplicatia de inscriere la Pasul 4 – Confirmare Admitere.
  • Pentru candidații care au fost admiși la o alta specializare decat prima din lista lor de optiuni, se va selecta butonul Confirmare, bifa “Doriti redistribuire” si selectati butonul Confirm.

Pentru candidații admiși pe locuri cu taxă:

• Achitarea primei rate a taxei de școlarizare ȋn funcție de specializarea la care ați fost admis, conform tabelului de mai jos.
Specializare Taxa de școlarizare anuală Prima rată a taxei de școlarizare
Informatică (romana, maghiara, engleza, germana) 4000 lei 1000 lei
Matematică-Informatică (romana, maghiara, engleza) 3600 lei 900 lei
Matematică (romana, maghiara) 3000 lei 750 lei

Candidatii care si-au achitat prima rata a taxei de scolarizare la concursul de admitere, sesiunea iulie 2020 si au declarati admisi la o specializare cu taxa la sesiunea din septembrie 2020 li se va lua in considerare pentru confirmarea locului taxa achitata in iulie. In eventualitatea in care exista diferente la cuantumul taxei de scolarizare acestea se vor achita in perioada 28 septembrie 2020 – 02 octombrie 2020 prin intermediul aplicatiei Academic Info.

Pentru candidații “ȋn așteptare” care doresc sa rămână ȋn concurs pentru Etapa 2

In aplicația de ȋnscriere selectați butonul Confirmare, bifați “Doresc redistribuire” si selectați butonul Confirm.

IMPORTANT:

Deoarece in aceasta perioada mai pot fi retrageri ale candidatilor admisi in sesiunea iulie 2020, cifra de scolarizare pentru sesiunea septembrie poate suferi modificari prin suplimentarea locurilor. Recomandam candidatilor declarati in asteptare in sesiunea septembrie sa bifeze optiunea de “Doresc redistribuire” pentru a putea fi luati in considerare la redistribuire in vederea ocuparii acestor locuri.

Nota: Cifra de şcolarizare pentru domeniul Informatica, la concursul de admitere, sesiunea septembrie 2020 s-a modificat astfel:

1. La specializarea Informatică (în limba română): s-a modificat numărul locurilor cu taxă de la 20 de locuri la 19 de locuri, datorită repartizării unui loc alocat printr-o scrisoare de acceptare emisă de MEC.
  2. La specializarea Informatică (în limba germana): s-a modificat numărul locurilor cu taxă de la 7 de locuri la 32 de locuri, datorită aprobarii maririi cifrei maxime de scolarizare.