Prof. dr. Gabriela Czibula, prof. dr. Ștefan Cobzaș și conf. dr. Adriana Nicolae premiați de către Academia Română

În data de 8 decembrie 2021, de la ora 10, a avut loc în format hibrid ceremonia de decernare a Premiilor Academiei Române pentru anul 2019. Din cadrul Facultății de Matematică și Informatică, colegii noștri: prof. dr. Gabriela Czibula (Departamentul de Informatică), prof. dr. Ștefan Cobzaș (profesor emerit Departamentul de Matematică) și conf. dr. Adriana Nicolae (Departamentul de Matematică) au fost distinși pentru activitatea academică deosebită, astfel:

• Prof. dr. Gabriela Czibula: distinsă cu premiul „Grigore Moisil“ pentru un grup de șapte lucrări pe tema Învățare nesupervizată, reguli de asociere relațională și aplicații;
  • Prof. dr. Ștefan Cobzaș și conf. dr. Adriana Nicolae distinși cu premiul „Dimitrie Pompeiu“ pentru monografia: Lipschitz Functions.

Felicitări colegilor noștri pentru premiile obținute și ne bucurăm că efortul depus de către aceștia a fost recompensat de către cel mai înalt for de cultură și știință din România!