Premii obținute de studenții noștri la concursul Traian Lalescu

Universitatea Transilvania din Brașov a găzduit in perioada 25-27 noiembrie ediția 2021 a concursului studențesc de matematică Traian Lalescu. Studenții facultății noastre au obținut următoarele rezultate:

• La secțiunea B1 (dedicata studenților din anul I, de la specializarile Calculatoare, Automatica, Electronica si Informatică), studentul Neacșu-Miclea Liviu Ștefan a obținut premiul I.
  • La secțiunea A (dedicata studenților de la specializarea Matematică), studentul Brojbeanu Andi Gabriel a obținut premiul III;  studenții Duna Alexandru, Gut Dan Andrei, Pop Robert și Grigore Florin au obținut mențiuni.

În paralel cu concursul de matematică, s-a desfășurat Sesiunea Științifică Națională de Matematică și Informatică a studenților. Brojbeanu Andi Gabriel a obținut premiul II cu lucrarea Funcții și produse de funcții cu complementara regiunii Hess+ mărginită.