Podium pentru studenții noștri la concursul studențesc de matematica SEEMOUS 2018

Cea de a 12-a ediție a South Eastern European Mathematical Olympiad of University Students – SEEMOUS 2018, s-a desfășurat anul acesta la Iași în perioada 27 februarie – 4 martie, România fiind țara gazdă. Această competiție internațională de tradiție, reunește anual cei mai buni studenți la matematică din zona Europei de sud-est, la ediția din acest an luând startul 83 de concurenți.

Facultatea de Matematica și Informatica a fost reprezentată de către studenții Tötös György, (specializarea Matematică, linia maghiară, an 1), Pricope Tidor Vlad (specializarea Informatică, linia română, an 1) și Megieșan Sergiu Florentin (specializarea Matematică, linia română, an 1) însoțiți de dl conf. dr. Tiberiu Trif. Toți trei s-au clasat pe podiumul competiției, obținând rezultate valoroase:

• Tőtős György – medalie de aur;
  • Pricope Tidor Vlad – medalie de argint;
  • Megieșan Sergiu Florentin – medalie de bronz.

Sincere felicitări reprezentanților noștri precum și celor ce s-au ocupat de pregătirea lor: conf. dr. Tiberiu Trif, conf. dr. András Szilárd, asist. dr. Lukács Andor și stud. Kajántó Sándor!