Lect. dr. Vlad Ionescu, câștigător al competiției Window to the World

Colegul nostru Vlad Ionescu, lect. dr. în cadrul Departamentului de Informatică al Facultății de Matematică și Informatică, a câștigat competiția Window to the World, organizată de Universitatea Babeș-Bolyai, fiind clasat pe locul 1, cu o propunere de curs denumită „How to spot fake news, bad science and avoid scams”. Felicitări lui Vlad pentru aceasta performanță!

Prin intermediul acestei competiții, universitatea Babeș-Bolyai dorește să încurajeze dezvoltarea unor cursuri în limba engleză de tip MOOC (Massive Open Online Courses). MOOC-urile sunt cursuri online, parțial pre-înregistrate, destinate participării nelimitate și a accesului deschis, aceste cursuri numărându-se printre modalitățile de atragere a studenților internaționali, tradiționali sau non-tradiționali.