Inteligența Artificială 4.0 @UBB

Facultatea de Matematică și Informatică, Universitatea Babeș-Bolyai, organizează evenimentul

Inteligența Artificială 4.0 @UBB

Marți 31 ianuarie 2023, orele 10:00-14:00
Centrul Regional de Excelență pentru Industrii Creative (CREIC), str. Valea Chintăului nr. 1, Cluj-Napoca

Prezentările vor fi susținute de cadre didactice și colaboratori ai facultății care vor evidenția competențele avansate în domeniul Inteligenței Artificiale și rezultatele cu puternic impact aplicativ pe care Facultatea de Matematică și Informatică le are. Tema principală este Inteligența Artificială (IA) ca mecanism în rezolvarea de probleme, urmărind să arătăm ceea ce poate să facă IA pentru comunitatea din jurul nostru. În particular, ne vom referi la rezultate ale cercetărilor de IA în domenii precum sănătate, educație, psihologie, economie, transporturi, finanțe, bioinformatică, mediu, agricultură și informatică. Acesta este primul eveniment dintr-o serie de astfel de dezbateri, pe subiecte largi din matematică și informatică.

Agenda evenimentului

Sponsori în organizarea evenimentului: