Excelența Sa, Domnul Werner Hans Lauk, Ambasadorul Republicii Federale Germania în România, în vizită la Facultatea de Matematică şi Informatică a Universității Babeș-Bolyai

Marţi, 24 februarie 2015, Ambasadorul Republicii Federale Germania în România, Excelența Sa, Domnul Werner Hans Lauk, a efectuat o vizită la Facultatea de Matematică şi Informatică a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

La întrevederea care a avut loc în sala “Tiberiu Popoviciu” (str. M. Kogălniceanu, nr. 1, etaj 1), au participat prof. univ. dr. Adrian Petruşel – decanul Facultăţii de Matematică şi Informatică, prof. univ. dr. Rudolf Gräf – prorector responsabil pentru linia germană şi cooperarea cu mediul cultural german, corpul profesoral care predă la specializarea Informatică – limba germană, precum şi studenții din anul I ai acestei specializări. Din partea firmelor Porsche AG, MHP Consulting Romania SRL şi EBS Romania SA, care sponsorizează acest program de studiu, au fost de asemenea prezenţi domnul Bernd-Otto Hörmann (CEO MHP Consulting Romania SRL) şi domnul Daniel Metz (CEO EBS Romania SA).