Dr. Cosmin Pohoață, Institute for Advanced Study, Princeton: Erdős-Szekeres: în căutarea politopurilor convexe

Vineri, 4 noiembrie, ora 14, vă invităm să participați la următoarea prelegere:

Invitat: Cosmin Pohoață (Institute for Advanced Study, Princeton)

Titlu: Erdős-Szekeres: în căutarea politopurilor convexe

Abstract: În fiecare configurație cu suficient de multe puncte în R^d (în poziție generală), există n puncte în poziție convexă. Acest lucru a fost conjecturat inițial de Esther Klein în 1933 și apoi stabilit pentru prima dată de Erdős și Szekeres în 1935 într-o lucrare foarte importanta pentru istoria combinatoricii, care prin intermediul acestei aplicații a și (re)pus bazele teoriei Ramsey. Multe din ideile din acest articol s-au dovedit, de asemenea, a fi legate de numeroase diferite subiecte din combinatorică și geometrie discretă de-a lungul anilor. În această discuție, vom aminti câteva dintre aceste rezultate, și vom menționa progrese recente.

Prelegerea va avea loc online, folosind Microsoft Teams. Linkul de acces este: Click here to join the meeting