Trecerea în eternitate a domnului Prof. Univ. Dr. Varga Csaba

Cu deosebită tristeţe şi durere în suflet, anunţăm trecerea prematură la cele veşnice a domnului

Prof. univ. dr. VARGA CSABA

distins dascăl şi cercetător al Facultăţii de Matematică şi Informatică,
născut la data de 5 februarie 1959, cadru didactic titular al Departamentului de Matematică și Informatică al Liniei Maghiare.

Un om cu suflet cu totul deosebit şi un caracter de o nobleţe desăvârşită care şi-a dedicat întreaga viaţă cercetării ştiinţifice şi pregătirii spre performanţă a studenţilor.

Profesorul Varga şi-a dedicat întreaga activitate Facultăţii de Matematică şi Informatică. Prin trecerea sa prematură în eternitate, Facultatea de Matematică şi Informatică pierde una dintre personalităţile sale de marcă.

Dar mai presus de toate, profesorul Varga Csaba a fost mentor a numeroase generaţii de matematicieni în domeniul geometriei, algebrei topologice, ecuațiilor diferențiale, analizei neliniare, coordonând cu succes teze de doctorat.

Conducerea Facultăţii de Matematică şi Informatică, în numele întregului corp academic din care domnul profesor a făcut parte, transmite sincere condoleanţe familiei îndurerate.

Ceremonia funerară va avea loc vineri, 20 august 2021, ora 10:00, la Foaierul Casei Universitarilor.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!