Prof. Jen-Chih YAO, PHC al UBB

În data de 28 decembrie 2023, cu ocazia vizitei științifice a d-lui prorector prof. dr. Adrian Petrușel în Taiwan, a avut loc înmânarea titlului de Profesor Honoris Causa a universității noastre domnului prof. Jen-Chih YAO (China Medical University, Taichung & National Sun-yat Sen University, Kaohsiung).

Acordarea titlul de Profesor Honoris Causa domnului prof. Jen-Chih YAO a fost aprobată de Senatul Universității Babeș-Bolyai în anul 2019, restricțiile de călătorie cauzate de pandemia COVID-19 îngreunând înmânarea acestuia. Ne bucuram totuși că, în final, titlul de Profesor Honoris Causa a ajuns să fie înmânat distinsului prof. Jen-Chih YAO!