Premiul întâi pentru studenții facultății la Techsylvania: Smartwatch-ul care apelează 112 în situaţii critice

Cluj-Napoca a găzduit în perioada 6-9 iunie 2015, la Casa de Cultură a Studenților, a doua ediție a Techsylvania, cel mai mare eveniment internațional pe zona de tehnologie și inovație din regiune. Techsylvania are drept scop promovarea comunităților din orașul Cluj-Napoca și din România ca și centre ale tehnologiei recunoscute și confirmate la nivel internațional, dar și stimularea dezvoltării de produse locale.

Evenimentul şi-a propus să ofere tinerilor informaticieni ocazia de a-şi prezenta ideile în faţa publicului şi de a le pune ulterior în practică în cadrul unui hackathon (maraton de programare) de 24 de ore. Aproape 130 de specialişti în Tehnologia Informaţiei au participat la competiţie. La finalul celor 24 de ore de programare, în urma sesiunii de prezentări, au fost validate trei echipe câștigătoare.

Ideile echipelor participanți la Techsylvania Hackathon 2015

arobs17a

Kádár Tamás-Csaba, Kedves Nándor, Szilágyi Levente și Kolumbán Álmos

Studenții Facultății de Matematică și Informatică, Kádár Tamás-Csaba, Kedves Nándor și Kolumbán Álmos (specializarea Informatică maghiară, anul II) care au câştigat premiul I al concursului, au impresionat juriul printr-o aplicaţie ce dă o nouă utilizare ceasurilor inteligente, tot mai populare pe piaţă. Aplicația First Aid Kit poate salva vieţi: la o simplă apăsare de buton, ceasul conectat la telefon, apelează serviciul de urgenţă. Membrul grupului a fost și Szilágyi Levente, talentatul dezvoltator de soluții software al firmei AROBS.

Finaliştii au fost premiaţi cu produse de ultimă generaţie, iar echipa va merge la Istanbul pentru a obţine finanţare, astfel încât să-şi poată pune ideea în practică.

Felicitări studenţilor noştri!

Evenimentul şi performanţa studenţilor noştri a fost acoperită şi de presă, Digi24 prezentându-le într-un amplu material: