Facultatea de Matematică şi Informatică prezentă la a 12-a ediţie a Salonului Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii PROINVENT

În perioada 19-21 martie s-a desfăşurat a 12-a ediţie a Salonului Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii PROINVENT. Expoziţia a avut loc în Complexul Universităţii Tehnice de pe B-dul Muncii, din Cluj-Napoca. În acest an au fost expuse câteva sute de produse inventate de către universităţi, firme şi persoane fizice din România şi străinătate. Domeniile prezentate au fost foarte diverse, începând de la agricultura până la programe de calculator şi roboţi. La expoziţie a participat şi celebrul inventator român Justin Capră care a fost extrem de deschis şi ne-a povestit pe larg despre proiectele la care a lucrat şi lucrează în continuare.

Facultatea de Matematică şi Informatică a participat cu 5 echipe de studenţi care au proiectat, construit şi programat 5 roboti inteligenţi: robot stivuitor, robot care vopseşte unghiile, robot care prepară cocktail-uri, robot care feliază cartofi şi robot care strânge şi goleşte tăvile de pe mese. Aceşti roboţi au fost construiţi în cadrul cursului opţional de Roboţi Inteligenţi şi au fost prezentaţi publicului în cadrul expoziţiei de roboti inteligenţi UBBOTS (mai multe detalii se găsesc pe site-ul expoziţiei: www.ubbots.com).

Standul Universităţii Babeş-Bolyai a fost foarte apreciat şi a fost unul dintre cele mai vizitate locuri din cadrul expoziţiei. Acest lucru s-a datorat faptului că am fost printre puţinii expozanţi care au adus invenţiile (roboţii) la faţa locului şi au făcut demonstraţii live cu ele.

În data de 20 martie expoziţia a fost vizitată de către d-nul Mihnea Costoiu, ministrul delegat pentru Învăţământ Superior, Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, d-na Aurelia Cristea, ministru delegat pentru Dialog Social şi Relaţia cu Societatea Civilă şi d-nul Valeriu Zgonea, preşedintele Camerei Deputaţilor. Au fost de asemenea prezente şi alte persoane importante din guvern, parlament, conducerile universităţilor clujene etc. La standul UBB, invitaţii s-au oprit pentru mai multe minute, au urmărit demonstraţii cu roboţii şi au discutat cu studenţii implicaţi în aceste proiecte.

La final studenţii facultăţii noastre au primit din partea organizatorilor diplome de excelenţă ProInvent.

Mai jos se găseşte o galerie cu fotografii realizate în timpul expoziţiei.

Poză de grup cu d-nul Justin Capră şi studenţii Facultăţii de Matematică şi Informatică

Maşinile electrice create de către Justin Capră. Doritorii s-au putut plimba cu ele

Discuţie cu d-nul Justin Capră

Studenţii noştri făcând demonstraţii cu robotul care face goleşte tăvile