Expoziţia de astronomie „Descoperă Universul”

Stimaţi profesori şi elevi,

Societatea Astronomică Andromeda, împreună cu STARMAX şi Observatorul Astronomic al Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, vă invită să participaţi la Expoziţia de astronomie „Descoperă Universul” în perioada 17-21 aprilie 2013, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Strada Memorandumului, Nr. 21, cu deschiderea oficială în 17 aprilie de la ora 16:00 şi la sesiunea de observaţii astronomice organizate cu ocazia Zilei Internaţionale a Astronomiei 2013, în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, începând cu orele 16:00.

În cadrul expoziţiei vor putea fi văzute telescoape astronomice vechi şi noi, luneta astronomică meridiană, barometre şi cronometre astronomice vechi, sextant, camere fotografice şi CCD folosite in astronomie, planşe despre planetele Sistemului Solar, asteroizi, comete, roiuri stelare, nebuloase, galaxii, imagini 3D realizate de astronauţi si roboti pe Marte şi Luna, modelul Sistemului Solar cu relieful fiecărei planete şi numeroşi sateliţi, astrofotografii realizate de astronomi amatori romani.

Cu ocazia Zilei Internaţionale a Astronomiei ce se celebrează în data de 20 aprilie, în cadrul expoziţiei se vor realiza 3 ore de proiecţie digitală pe cupola planetariului ce va fi instalat la muzeu.

De asemenea, pe platoul pietonal din Piaţa Unirii în după masa şi seara zilei de 20 aprilie, între orele 16 si 22, clujenii vor putea observa gratuit Luna, planeta Jupiter, roiuri, nebuloase şi galaxii prin telescoapele Societăţii Astronomice Andromeda şi STARMAX.

Programul manifestărilor şi multe alte informaţii utile, găsiţi pe http://www.astrocluj.ro/Evenimente/expouniv2013.html.