Alina Călin, Chief Research Officer MIRA – un soft medical de recuperare folosit de pacienți cu zâmbetul pe buze

Alina CalinRecent, ediţia on-line a Ziar de Cluj, a publicat un amplu material despre Alina Călin, doctorand al Facultăţii de Matematică şi Informatică şi în acelaşi timp Chief Research Officer MIRA.

Alina Călin este Chief Research Officer și co-fondator MIRA – un soft medical de recuperare folosit de pacienți cu zâmbetul pe buze, pentru că îmbină în mod fericit jocurile video cu mișcările fizice, kinetoterapia cu joaca, transformând astfel dificultățile întâmpinate în procesul de reabilitare fizică într-o experiență plăcută și accesibilă tuturor vârstelor. Pasionată dintotdeauna de informatică, tânăra și-a dorit să își transpună cunoștințele în aplicații practice, menite a le îmbunătăți celorlalți calitatea vieții. Proiectul MIRA, inițiat în 2011 de către Alina Călin împreună cu încă 3 colegi de la UBB (Andrei Cantea, Andrei Dascălu și Cosmin Mihaiu), a câștigat premii prestigioase și este acum implementat în centre de recuperare importante din țară și din străinătate.

Citeşte mai departe restul articolului pe Ziar de Cluj