Profesorul Wolfgang Breckner la 80 de ani

Breckner WolfgangJoi, 6 octombrie 2022, colegul nostru, Profesorul Emerit Wolfgang W. Breckner, împlinește frumoasa vârstă de 80 de ani. A fost un profesor strălucit al facultății noastre, cu rezultate remarcabile în cercetarea științifică, recunoscute pe plan internațional, dovadă fiind și numeroasele invitații primite din străinătate pentru conferințe sau colaborări. De asemenea a fost și un cadru didactic exceptional, cursurile sale remarcându-se prin rigoare și claritate. Demne de menționat sunt și calitățile sale organizatorice - în calitate de șef al Catedrei de Analiză și Optimizare și de prorector al Universitătii Babeș-Bolyai a adus prețioase servicii catedrei, facultății și universității.

Cu această ocazie colegii de facultate îi urează toate cele bune, multă sănătate și o viață linștită și cât mai îndelungată alături de familie.