Your future in computer science

Facultatea de Matematică și Informatică a fost selectată anul acesta de către compania Google pentru a face parte dintr-un grup select de universități care se implică activ în societate. Google a premiat facultatea noastră pentru a se implica în societate și pentru a oferi șansa tinerilor de excepție din medii defavorizate de a se pregăti în domeniul Informatică. Facultatea se implică în acest proiect cu profesorii și know-how-ul pe care-l deține în domeniul Inteligenței Artificiale. În acest proiect, vor fi selectați elevi de liceu care provin din grupuri defavorizate cărora facultatea le va furniza suportul necesar pentru dezvoltarea competențelor în domeniul ML și începerea unei cariere în Informatică. Proiectul include o succesiune de 5 workshopuri, finalizate cu un hackathon, pe parcursul cărora elevii vor lucra colaborativ cu studenți și cadre didactice ale facultății noastre. Compania Google, prin inițiativa Google’s explore CSR, va pune la dispoziția elevilor și studenților resurse de învățare și acces la mentori de excepție și profesioniști din cadrul companiei.

Deschiderea programului și primul workshop vor avea loc în data de 18.11.2023, începând cu ora 9.30 în clădirea principală a UBB. Prin acest proiect, Facultatea de Matematică și Informatică, alături de compania Google, se implică activ în comunitate susținând elevii cu potențial.