Tudor Damian (Microsoft MVP and ethical hacker): IaaS, Private Cloud and Virtualization

Miercuri, 27.03.2024, în intervalul orar 16:00-20:00, sala C335 campus FSEGA, în cadrul cursului Grid, Cluster și Cloud Computing ținut de conf. dr. Adrian Sergiu DARABANT la specializările de master Sisteme distribuite în Internet, Baze de Date și Calcul de Înaltă Performanță va avea loc prelegerea invitată susținută de către Tudor Damian (Microsoft MVP and ethical hacker) cu titlul:

IaaS, Private Cloud and Virtualization.

Agenda evenimentului:

• Private Cloud și IaaS – introducere
  • Arhitecturi de virtualizare
  • Soluții existente
    • Type 1 (bare metal)
      • Full / paravirtualized (VMWare, Hyper V, Xen)
    • Type 2 (hosted)
      • OS assisted (KVM, VirtualBox, Virtuozzo/ OpenVZ containers
    • Studiu de caz: Hyper V & System Center
    • Azure Stack
    • PowerShell

Prelegerea este deschisa tuturor studentilor facultatii, insa in vederea unei mai bune organizarii, studentii din cadrul altor specializarii decat cele mentionate anterior sunt rugati sa-l contacteze prin e-mail pe dl conf. dr. Adrian Sergiu DARABANT (sergiu.darabant@ubbcluj.ro).