Rezultatele concursului de admitere nivel licență din 24 iulie 2019

• Confirmarea locului obţinut (buget sau taxă) se face în datele de 25-26 iulie 2019 între orele 9.00-16.00 în amfiteatrul Nicolae Iorga din clădirea centrală a Universităţii Babeş-Bolyai. În vederea confirmării locului obţinut, candidaţii sunt rugaţi să consulte Anexa 1 a regulamentului de admitere la facultate.
  • În urma primei etape de confirmări media minimă de admitere pe specializări se poate micşora. Având în vedere situaţiile din anii precedenţi, candidaţii care rămân în concurs la facultatea noastră pot urca semnificativ la specializări aflate mai în faţă în lista lor de opţiuni.
  • Candidaţii în aşteptare care NU au la dosarul de concurs diploma de bacalaureat în original şi doresc să rămână în concurs trebuie să depună la Comisia de Admitere, în etapa I-a de confirmări, o cerere privind opţiunea ocupării unui loc cu taxă disponibilizat. In situaţia în care nu este depusă o astfel de cerere, candidaţii în aşteptare respectivi sunt eliminaţi din concurs.
  • Conform Regulamentului Concursului de admitere (art. 4), media candidaţilor s-a calculat numai dacă au obţinut cel puţin nota 5.00 (cinci) la proba scrisă (pentru candidaţii cu această probă şi care nu au utilizat nota de la concursul Mate-Info UBB).
Limba de studiu Specializări bugetate Specializări cu taxă
Limba de studiu română Matematică Matematică
Informatică Informatică
Limba de studiu maghiară Matematică Matematică
Informatică Informatică
Studii în limba engleză Informatică Informatică
Limba de studiu germană Informatică Informatică
Alte locuri
Matematică informatică – limba engleză, studenţi non UE
Informatică – limba engleză, studenţi non UE
Matematică – limba română, absolvenţi liceu rural, buget
Matematică informatică – limba română, absolvenţi liceu rural, buget
Informatică – limba română, candidaţi rromi

Lista generală după medie
Lista generală după numărul de legitimaţie
Candidaţi în aşteptare
Candidaţi respinşi
Statistici privind repartizarea candidaţilor admişi

Nota: Comisia de admitere de la nivelul Universitatii Babeș-Bolyai a aprobat urmatoarele modificari al numarului de locuri scoase la concurs:

1. Transferul unui loc de la Matematica limba romana, absolventi liceu rural la Matematica-informatica limba romana, absolventi liceu rural.
  2. Transferul a doua locuri de la Informatica limba romana taxa la Informatica limba romana candidati de etnie rroma.