Proiecte de cercetare-dezvoltare însoţite de burse private pentru studenţi

Facultatea lansează un apel către studenţii doritori să se implice în proiecte de cercetare-dezvoltare, oferindu-le şansa de a face parte din echipe coordonate de cadre didactice şi de a studia şi a se specializa pe anumite domenii. Studenţii selectaţi în aceste proiecte vor beneficia de burse private (oferite de Kaufland Romania).

Domeniile propuse sunt:

1. Probleme de alocare şi planificare optimă a resurselor;
  2. Robotică;
  3. Analiza datelor / Business Intelligence.

Studenţi care sunt interesaţi sunt rugaţi să trimită la adresa motogna@cs.ubbcluj.ro  până la data de 15 iunie 2016, un document de o pagină care va conţine:

• date de contact;
  • rezultate relevante obţinute pana în prezent (participări la concursuri şi olimpiade şcolare sau participări la proiecte dezvoltate în echipă sau individual) – 1/2 pagină;
  • scrisoare de intenţie: motivaţie pentru aplicare la acest apel şi care este proiectul dorit şi de ce.

Selecţia se va face până la data de 18 iunie 2016. Studenţii selectaţi vor lucra şi în timpul vacanţei de vară la aceste proiecte, coordonarea şi întâlnirile urmând să se desfăşoare online (nu e necesară prezenţa fizică la facultate).

Pentru detalii, studenţii interesaţi o pot contacta pe dna prodecan Simona Motogna la adresa motogna@cs.ubbcluj.ro.