Programul Național Tabere Studențești 2018 al Ministerului Tineretului și Sportului

Programul Național „Tabere Studențești” este organizat de Ministerul Tineretului și Sportului (MTS) și se adresează studenților români și asimilați, până la vârsta de 35 de ani. De asemenea, programul se desfășoară în perioada vacanței de vară 2018, la munte, la mare și în Delta Dunării. Studenții beneficiază de locuri gratuite în tabere în limita locurilor repartizate, pe baza depunerii unei cereri la facultăți, în funcție de rezultatele obținute la învățătură și de activitatea depusă în cadru organizat la diverse manifestări culturale, artistice, științifice, sportive sau de voluntariat, fiind prioritare cazurile sociale. Totodată, în perioada taberelor studențești, studenții beneficiază în mod gratuit de cazare și masă.

Studenţii care doresc ocuparea unui loc gratuit în cadrul Programului Naţional „Tabere Studenţeşti” în anul 2018 pot depune cererea de solicitare a unui loc de tabără la secretariatul facultăţi în perioada 24 aprilie – 22 mai 2018, între orele 9:00-12:00.

Metodologia privind organizarea și desfășurarea Programului Național „Tabere Studențești” 2018
ANEXA 4 – Cerere individuala pentru ocuparea unui loc în cadrul Programului Naţional „Tabere Studenţeşti” 2018