Profesorul Ioan A. Rus la 85 de ani

Profesorul Ioan A. Rus, membru de onoare al Academiei Române, a împlinit recent frumoasa vârsta de 85 de ani.

Cu această ocazie, a avut loc o ședință omagială a Seminarului de Operatori Neliniari și Ecuații Diferențiale. Profesorul Adrian Petrușel a prezentat activitatea și realizările recente în plan științific ale profesorului Ioan A. Rus. Profesorul Vasile Berinde (Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord Baia Mare) a prezentat numărul omagial, publicat recent de revista Carpathian Journal of Mathematics, dedicat acestei aniversări. În final, domnul profesor Ioan A. Rus a vorbit despre oportunitățile oferite tinerilor de unitățile școlare din România în perioada 1949-1967, cu referire concretă la propria sa cariera.

Cu această ocazie, membrii Seminarului de Operatori Neliniari și Ecuații Diferențiale i-au urat multă sănătate, putere de muncă și numeroase alte rezultate semnificative în matematică!

La Mulți Ani!