Olimpiada Naţională de Informatică pentru Studenţi (ONIS 2014), Runda 2

Consorţiul Informatica Universitaria – compus din Departamentele / Facultatea de Informatică ale Universităţii din Bucureşti, Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universităţii de Vest din Timişoara, respectiv Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi – anunţă prima ediţie a Olimpiadei Naţionale de Informatică pentru Studenţi (ONIS 2014).

Runda 2 va avea loc duminică, 12 ianuarie 2013, de la ora 10:00. Pentru a fi eligibile de a participa la faza finală ONIS, echipele trebuie definitivate începând cu această rundă. Astfel, cei trei concurenţi ai unei echipe vor lucra de pe un cont comun cu formatul Universitate_Nume1_Nume2_Nume3, echipele au dreptul să folosească trei calculatoare. Echipele care participă la runda a 2-a vor trebui să îşi păstreze componenţa până la runda finală, nemaiputând fi modificate, decât în condiţii extraordinare, cu aprobarea Comitetului de organizare a ONIS 2014.

Scopul acestui concurs este să realizeze o legătură între Olimpiada Naţională de Informatică (pentru elevi) şi concursul internaţional de programare pentru studenţi ACM-ICPC şi în acest context, să stimuleze (în special) studenţii din primii 3 ani (de licenţă), să îşi dezvolte o pregătire înaltă în domeniul algoritmicii şi a programării cu resurse limitate. Al doilea scop al ONIS este să stimuleze pregătirea studenţilor pentru participarea la ACM-ICPC.

ONIS 2014 va avea 4 runde online, de calificare, care se vor derula în perioada decembrie 2013 – martie 2014 şi o rundă finală, on-site, în perioada aprilie – iunie 2014. Formatul va fi similar cu cel de la ACM-ICPC – 9-12 probleme în 5 ore, studenţii putând participa în echipe de 3 membri (de la aceeaşi universitate). Limbajele acceptate în concurs sunt C/C++.

ONIS 2014 se adreseaza tuturor studenţilor înscrişi la universităţi din România. La runda finală vor avea drept de calificare doar echipe care sunt eligibile pentru a participa la Regionala ACM-ICPC din 2014.

Comitetul de organizare

Notă: Consorţiul Informatica Universitaria funcţionează în cadrul Consorţiului Universitaria, compus din Universitatea din Bucureşti, Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi şi Academia de Studii Economice din Bucureşti.
Pagina concursului este: http://www.infoarena.ro/onis-2014.