Elevii de clasa a XI-a – studenţi pentru o vară la Facultatea de Matematică şi Informatică

În această vară, Facultatea de Matematică şi Informatică s-a numărat printre gazdele care au primit mai multe sute de elevi de liceu de clasa a XI-a din toată ţara dornici să guste din distracţiile vieţii de student şi să simtă de asemenea febra emoţiilor şi a examenelor.

De pe băncile liceelor, elevii de clasa a XI-a au ajuns direct pe băncile facultăţii. Timp de două săptămâni acestora le-au fost predate cursuri similare celor din facultate fiind nevoiţi la final să dea şi examene. Astfel, elevii şi-au putut face o impresie mai bună despre provocările şi oportunităţile cu care se vor confrunta după terminarea liceului. De asemenea, pentru o experienţă mai autentică a vieţii de student, tinerii au fost cazaţi în cămine studenţeşti, au mâncat la cantină şi au învăţat în săli de lectură. Din ofertă nu au lipsit însă nici distracţiile care dau farmec studenţiei.