Conf. dr. Răzvan Deaconescu, Universitatea POLITEHNICA din București: CTF: One for all. And more for me

Joi, 27 mai 2021, începând cu ora 16:20 în cadrul cursului "Protocoale de Securitate în Comunicații" (master) va avea loc prelegerea invitată cu titlul "CTF: One for all. And more for me" susținută de dl conf. dr. Răzvan Deaconescu, Universitatea POLITEHNICA din București, Departamentul de Calculatoare. Expunerea va avea loc pe Microsoft Teams, cod de access: thbhbvi.

Dl. conf. Răzvan Deaconescu activează în domeniul Sistemelor de Operare și securității, în special pe latură didactică și de mentorat. Pe latură de cercetare se ocupă de zona de securitate la nivelul sistemului de operare, cu accent în ultima perioadă pe Apple iOS și pe unikernelul Unikraft. Este parte a comunității open source și de securitate din universitatea POLITEHNICA și din țară.

Abstract:

Domeniul securității atrage foarte multă atenție și stârnește pe mulți oameni tehnici. Dar totul începe de undeva. Într-o formă competitivă, de tip hobby, din care înveți nu doar securitate, ci și compilatoare, sisteme de operare, rețelistică. Și meta-competențe precum lucru în echipă, colaborare, răbdare, sinteză. Adică CTF: Capture the Flag.

În această prezentare vom vorbi despre competițiile CTF, ce înseamnă, de ce să participi, ce înveți, cum îți vor fi utile ca persoană în general, și ca persoană tehnică în particular.