Campionatul Românesc de Cansat/Rocketry

V-ați dorit vreodată să construiți propriul vostru satelit? RCRC este oportunitatea perfectă pentru tine!

RCRC (Campionatul Românesc de Cansat/Rocketry) este un concurs conceput pentru a inspira studenții să-și construiască proprii sateliți, sub forma unei doze de suc, și să ofere oportunități practice care vor contribui la viitoarele lor cariere ca oameni de știință sau ingineri. Fie că aveți deja cunoștințe minime de electronică, programare, ori despre Arduino sau dacă doar vă pasionează subiectul și v-am făcut curioși, tot ce trebuie să știți pentru a putea completa această experiență spațială se află la câteva click-uri distanță.

Vă invităm să descoperiți mai multe detalii despre competiție prin broșura proiectului și să vă alăturați evenimentului nostru de info-session, care va avea loc miercuri, 1 noiembrie, începândcu ora 20:30, pe Google Meet. Acolo, vom răspunde în direct la toate întrebările și nelămuririle voastre. Pentru a vă înregistra la info-session, accesați acest link:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSerC5K1ASXwM-tob5xJXdj3Pb0xJVgHPt2BDPl5xm6loDTTdg/viewform.

Prin acest program, studenții pot dobândi cunoștințe despre explorarea spațiului, cum să construiască, să lanseze și să folosească propriii sateliți, dar și alte tehnologii de explorare a universului nostru. Mai mult, veți primi feedback de la experți din industria aerospațială.

Așadar, nu mai stați pe gânduri! Înregistrați-vă chiar acum la prin scanarea codului QR și nu ratați această oportunitate!

RCRC2024 Brochure