Calendarul examenului de licenţă / disertaţie, sesiunea septembrie 2015

Calendarul predării lucrărilor de licență/disertație pentru sesiunea septembrie 2015

• Absolvenții predau lucrarea redactată în forma finală, abstractul în limba engleză semnat de absolvent și 2 CD-uri cu lucrarea şi aplicația (dacă este cazul), conducătorului ştiințific. Termen: 1 septembrie 2015;
  • Conducătorii ştiințifici trec în catalog notele pentru disciplinele „Elaborarea lucrării de licență”, respectiv „Finalizarea lucrării de disertație”. Termen: 2 septembrie 2015, ora 12:00;
  • Conducătorii ştiințifici predau secretarilor comisiilor de finalizare a studiilor lucrările candidaților, abstractele în limba engleză semnate de absolvenți, CD-urile şi trimit în format electronic secretarilor de comisii un tabel cu numele absolvenţilor, conducătorul ştiințific, titlul lucrării în limba de predare si în limba română (dacă este cazul). Termen: 2 septembrie 2015, ora 12:00.

Tabelul cu absolvenţii va avea următorul conţinut:

Nr. crt. Numele şi prenumele absolventului Specializarea Conducătorul lucrării de diplomă / disertaţie Titlul lucrării (în limba de predare si în limba română) Promoţia

Calendarul examenului de licenţă / disertaţie, sesiunea septembrie 2015

Calendarul examenului de licenţă

Perioada de înscriere: 1-2 septembrie 2015 la secretariatul facultăţii între orele 9:00-14:00.

Proba 1 – Evaluarea cunoştinţelor fundamentale şi de specialitate (probă scrisă): 3 septembrie 2015 ora 9:00
Afișarea rezultatelor probei scrise: 3 septembrie 2015, ora 17:00;
Depunerea contestațiilor pentru proba scrisă a examenului de licență: 3 septembrie 2015, între orele 18:00-19:00 la biroul prodecanilor, clădirea centrală, str. M. Kogălniceanu, nr. 1.

Proba 2 – Susţinerea lucrării de licenţă (proba orală): 4 septembrie 2015. Pot participa la susținere numai studenții care au obținut nota minimă 5.00 (cinci) la proba scrisă.

Acte necesare la înscriere la examenul de licenţă

• Cerere tip de înscriere (se ridică de la secretariat);
  • Copie conformă cu originalul sau legalizată a certificatului de naştere;
  • Două fotografii tip carte de identitate;
  • Atestat / certificat de competenţă lingvistică (studentul care a absolvit un program în limbi străine nu are nevoie de certificat de competenţă lingvistică pentru înscrierea la examenul de licenţă);
  • Copie conformă cu originalul sau legalizată după diploma de bacalaureat şi foaia matricolă.

Calendarul examenului de disertaţie

Proba 1 – Susţinerea lucrării de disertaţie, proba orală: 4 septembrie 2015.

Acte necesare la înscriere la examenul de disertaţie

• Cerere tip de înscriere (se ridică de la secretariat);
  • Copie conformă cu originalul sau legalizată a certificatului de naştere;
  • Două fotografii tip carte de identitate;
  • pentru absolvenții studiilor universitare de masterat:
    1. absolvenții cu diplomă de licență eliberată de UBB: Copie conformă cu originalul sau legalizată după diploma de licenţă;
    2. absolvenți cu diplomă de licență eliberată de o altă universitate: Copie conformă cu originalul sau legalizată după diploma de bacalaureat şi foaia matricolă; Copie conformă cu originalul sau legalizată după diploma de licenţă şi foaia matricolă/suplimentul la diplomă.