Rezultate remarcabile pentru studenții facultății noastre la ediția 2022 a Concursului Studențesc de Matematică „Traian Lalescu”

Universitatea de Vest din Timisoara a gazduit in perioada 12-14 mai editia 2022 a concursului national studentesc de matematica Traian Lalescu. Studentii facultatii noastre au obtinut urmatoarele rezultate:

• La sectiunea B (dedicata studentilor din anul I de la specializarile Calculatoare, Automatica, Electronica si Informatica), studentul Neacsu-Miclea Liviu Stefan a obtinut premiul I.
  • La sectiunea A (dedicata studentilor de la specializarea Matematica), studentul Duna Alexandru Dan a obtinut premiul II, studentul Gut Andrei Dan a obtinut premiul III, iar studentul Pop Robert a obtinut mentiune.

In paralel cu concursul de matematica, s-a desfasurat si Sesiunea Stiintifica Nationala de Matematica si Informatica a studentilor. Munteanu Filip a obtinut premiul I cu lucrarea "Aplicatii ale numarului de clasa in studiul unor ecuatii diofantice".

Felicitari tuturor studenților nostri!