Profesorul Ioan POP la 80 de ani

Miercuri 14 iunie 2017, prof. dr. Ioan Pop, profesor emerit al facultăţii noastre, împlinește frumoasa vârsta de 80 de ani. Profesorul Ioan Pop este unul dintre cei mai productivi si performanţi cercetători în domeniul matematicilor aplicate din lume. Cu peste 480 de lucrări indexate în Web of Science, lucrări care au adunat aproape 5000 de citări independente, şi un h-index egal cu 41, profesorul Pop îşi aduce o contribuţie importantă la poziţia fruntaşă pe care Matematica de la UBB o are în clasamentele internaţionale. La fel de activ ca şi în tinereţe, profesorul Pop a creat la facultatea noastră un pol de excelenţă în cercetare în domeniul mecanicii.

La acest moment aniversar, în numele conducerii facultăţii şi a tuturor colegilor săi îi dorim multă sănătate, inspirație şi putere de muncă, precum şi tradiţionalul „La Mulți Ani!”