Matematică şi Informatică de la UBB prezente în clasamentul Times Higher Education World University Rankings 2016-2017

Matematică şi Informatică de la Universitatea Babeş-Bolyai sunt prezente din nou, braţ la braţ, într-un clasament internaţional de prestigiu: Times Higher Education World University Rankings 2016-2017 realizat în parteneriat cu celebra editură Elsevier. La ambele domenii, universitatea Babeş-Bolyai se situează pe primele locuri la nivel naţional, punctând la capitole precum: calitatea predării, vizibilitatea internaţională, cercetarea ştiinţifică, numărul de citării sau impactul asupra industriei.

Dacă prin domeniul Matematică, universitatea noastră era o prezenţă obişnuită în clasamentele internaţionale, ne bucură faptul că domeniul Informatică se regăseşte şi el din ce în ce mai des în clasamente internaţionale de prestigiu.

Prezenţa constantă în topurile internaţionale, împreună cu angajabilitatea ridicată a absolvenţilor noştri, demonstrează nivelul calitativ ridicat la care se desfăşoară atât procesul didactic cât şi cel de cercetare în cadrul facultăţii noastre.