Inaugurarea laboratoarelor EBS şi MHP Porsche la Facultatea de Matematică şi Informatică

Joi, 10 decembrie 2015, începând cu ora 10:00, a avut loc inaugurarea festivă a două laboratoare de informatică aparţinând Facultăţii de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. Aceste laboratoare au fost dotate prin contractul de sponsorizare al programului de studiu Informatică – Linia germană, nivel licenţă, de către firmele partenere, EBS Romania S.A – o companie NTT DATA, MHP Consulting Romania SRL şi Porsche AG. Cu această ocazie, cele două laboratoare au fost redenumite, primind astfel numele de Laboratorul EBS, respectiv Laboratorul MHP Porsche.

La inaugurare au participat Daniel Metz, CEO EBS, Oliver Oswald, CEO MHP precum şi dna consul Judith Urban de la Consulatul Republicii Federale Germane din Sibiu. Din partea universităţii au participat la eveniment prof. univ. dr. Rudolf Gräf, prorectorul responsabil de linia germană, prof. univ. dr. Adrian Petruşel, decanul Facultăţii de Matematică şi Informatică precum şi dl. dr. Christian Săcărea, responsabilul liniei germane din cadrul facultăţii. Dl. dr. Christian Săcărea este unul dintre artizanii colaborării fructuoase dintre Facultatea de Matematică şi Informatică şi mediul de afaceri de limba germană activ în cadrul industriei IT & Software din Cluj-Napoca.