Ciprian Manolescu (University of California, Los Angeles), DHC al Universității Babeș-Bolyai, distins cu prestigiosul premiu E.H. Moore

Ciprian Manolescu (University of California, Los Angeles), DHC al Universității noastre (propus de Facultatea de Matematică și Informatică) va primi, din partea Societății Americane de Matematică, prestigiosul premiu „The 2019 E.H. Moore Research Article Prize” pentru lucrarea  „Pin(2)-equivariant Seiberg-Witten Floer homology and the triangulation conjecture”, publicată în 2016 în revista Journal of the American Mathematical Society.

În aceasta lucrare, Ciprian Manolescu a rezolvat, în sens negativ, o celebra conjectura a triangulației: o problemă veche și dificilă enunțată de H. Kneser în 1924, conform căreia orice varietate este triangulabilă. Ciprian Manolescu a arătat că acest lucru nu este adevărat, folosind o metodă de demonstrație cu totul originală.

Mai multe detalii despre acest premiu sunt disponibile la adresa: https://www.ams.org/news?news_id=4742

Felicitări colegului nostru Ciprian Manolescu!