O poveste cu algoritmi şi cifre. Grigor Moldovan, unul dintre pionierii informaticii româneşti

Recent, atât ediția tipărită a Adevărul, cât și ediția online (adevarul.ro) au alocat un amplu material distinsului profesor emerit al Facultății de Matematică și Informatică Grigor Moldovan, unul dintre pionierii informaticii românești.

Matematician şi informatician român, Grigor Moldovan şi-a dedicat întreaga viaţă pasiunii sale - a condus primul Centru de Calcul din Cluj, a publicat prima culegere de probleme din România care se referă la scheme logice şi programe Fortran şi a îndrumat mii de studenţi pe drumul informaticii la nivel înalt.

Grigor Moldovan (82 de ani), un cunoscut matematician şi informatician român, a fost profesor universitar şi conducător de doctorat la Universitatea „Babeş-Bolyai“ din Cluj-Napoca, dar mai ales un pioner în informatica românească prin programele informatice pe care le-a creat şi dezvoltat.

Citește articolul complet pe adevarul.ro.

Foto: www.ebihoreanul.ro