Acad. prof. univ. dr. Lovász László, DHC al UBB

Universitatea Babeș-Bolyai organizează joi, 10 noiembrie 2022, de la ora 11.00, ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa, dlui acad. prof. univ. dr. Lovász László, profesor emerit de la Universitatea Eötvös Loránd din Budapesta, Ungaria.

Ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa va fi organizată în Sala Aula Magna a Universității Babeş-Bolyai (str. M. Kogălniceanu, nr. 1).

Titlul este acordat în urma propunerii formulate de reprezentanţii Facultăţii de Matematică și Informatică din cadrul UBB pentru competenţa ştiinţifică deosebită ȋn domeniile matematicii şi informaticii teoretice şi construirea unor legături ȋntre acestea, transformându-le ȋn arii centrale ale matematicii moderne.

Laudatio va fi prezentată de prof. univ. dr. Kristály Sándor.