UBBots 2013 – Ziua Roboţilor Inteligenţi la Universitatea Babeş-Bolyai

ubbotsDupă cum v-a obişnuit în fiecare an şi în 2013 Facultatea de Matematică şi Informatică vă invită la un eveniment deosebit: UBBots 2013 – Ziua Roboţilor Inteligenţi la Universitatea Babeş-Bolyai.

Evenimentul, ajuns la a 6-a ediţie, va avea loc în data de 10 martie 2013, ora 12:00 în clădirea FSEGA, str. Teodor Mihali, nr. 58-60, Cluj-Napoca.

Printre proiectele dezvoltate în acest an de către studenţii facultăţii noastre sub îndrumarea atentă a coordonatorilor Conf. Dr. Mihai Oltean, Drd. Ovidiu Şerban si Drd. Alina Miron se numără:

• Robot de supraveghere / Nicuşor – The robot dog
  • Robot care spală vasele / Dronica – Dishwashing robot
  • Barman Robot / BarRD – The barman robot
  • Robot care udă florile / Awesomezor – Active Water Equilibration System Over a Medium Enclosed Zone Or Room
  • Robot care stinge incendiile / Flamezbot – The firefighter robot
  • Robot care prepară ceaiul / Earl the Grey – The tea making robot
  • Robot care prepară sandwich-uri / Sadwitch maker robot
  • Coş de cumpărături inteligent / SmartCart – The intelligent shopping cart

Cele mai interesante proiecte vor fi premiate de către: Betfair, Bitdefender, Evozon, Fortech, Gameloft, Garmin, ISDC, Neusoft, Robofun, SDL, SoftVision, TakeOffLabs, Yardi.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm accesaţi: www.ubbots.com