Trecerea în eternitate a acad. prof. univ. dr. Petru Mocanu

Cu deosebită tristeţe şi durere în suflet, anunţăm trecerea în eternitate a domnului

Academician Prof. Univ. Dr. Petru T. MOCANU,

distins dascăl şi cercetător profund şi prolific al facultăţii noastre.

Academicianul Petru T. Mocanu şi-a dedicat întreaga activitate Facultăţii de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. A fost, în mai multe rânduri, Decan al Facultăţii de Matematică şi multă vreme (până la pensionare) şef al Catedrei de Teoria Funcţiilor. A îndeplinit şi funcţia de prorector al Universităţii Babeş-Bolyai. Din 1992 a fost membru corespondent, iar în 2009 a devenit membru plin al Academiei Române. A îndeplinit, între 1996 şi 2003, funcţia de preşedinte al Societăţii de Științe Matematice din România.

Dar mai presus de toate, academicianul Petru T. Mocanu a fost mentor a numeroase generaţii de matematicieni în domeniul Analizei Complexe şi este creatorul Şcolii Clujene de Teoria Geometrică a Funcţiilor.

Un om cu un suflet cu totul deosebit şi un caracter de o nobleţe desăvârșită.

Trupul neînsufleţit va fi depus joi 31 martie 2016 ora 10:00 la foyerul Casei Universitarilor. Serviciul de gardă va începe în jurul orei 10:30, iar slujba de înmormântare la ora 11:00.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!