Proiect de cercetare Star UBB – FMI – ACCESA

Universitatea Babeș-Bolyai, prin intermediul Departamentului de Informatica din cadrul Facultății de Matematică și Informatică și Institutul Star-UBB, și respectiv compania de IT&C ACCESA au lansat un proiect științific privind:

1. Dezvoltarea de tehnici pentru detectarea si segmentarea picăturilor în imagini;
  2. Dezvoltarea de tehnici pentru detectarea spumei si a lichidului in imagini si predicția evoluției spumei;
  3. Dezvoltarea de tehnici pentru predicția deteriorării sistemelor sau a senzorilor.

In acest scop, compania Accesa oferă, pentru o perioada de șase luni, trei burse de cercetare a cate 500 euro/student/luna.

Studenții care au fost selectați sunt:

• Ghiurco Stefana – an I, master, Calcul de înaltă performanță și analiza volumelor mari de date;
  • Marginean Radu – an I, master, Inteligență computațională aplicată;
  • Perticas Catalin – an I, master, Inteligență computațională aplicată.

Din partea Universității noastre, coordonarea proiectului a fost asumată de prof. dr. Anca Andreica și prof. dr. Laura Dioșan din cadrul Departamentului de Informatică. Aceasta colaborare științifică vine ca o noua confirmare a importanței pe care Universitatea Babeș-Bolyai, în general, și Facultatea de Matematică și Informatică, în particular o acordă colaborării cu mediul economic și de business, pe teme de cercetare și dezvoltare.