Gabriella Zsombori–Szilárd András: Cine locuiește lângă violoncelist? Construirea de poduri între matematica claselor I-IV și V-VIII, cu ajutorul activităților bazate pe curiozitate

Zsombori Gabriella–Szilárd András: Cine locuiește lângă violoncelist? Construirea de poduri între matematica claselor I-IV și V-VIII, cu ajutorul activităților bazate pe curiozitate. Presa Universitară Clujeană, 2023. ISBN 978-606-37-2034-5

„Noi toți – copii și adulți, educatori și profesori, studenți, arhitecți și muzicieni, poeți și matematicieni – încercăm să construim poduri de-a lungul vieții noastre. Podurile pe care le construim împreună din ideile noastre, din șirul nesfârșit de întrebări lăuntrice, din căutările și răspunsurile noastre îmbinate toate cu gânduri profunde și câteodată neobișnuite, sunt incredibil de incitante, armonioase și extrem de atemporale. De câțiva ani construim astfel de poduri împreună cu copiii – mici și mari – în cadrul activităților matematice și am dori să împărtășim acest lucru cu Cititorul.

Cui se adresează această carte? Tuturor celor care pot fi fascinați de un raționament matematic, de curiozitatea și imaginația unui copil sau de uimitoarea imprevizibilitate a procesului educațional.”