Képzéssorozat Árkoson – Általános iskolai matematikatanítás kíváncsiságvezérelt módszerekkel

2016. november 25. és 27. között a Kovászna megyei Árkoson 68 Kovászna megyében tanító matematikatanár vett részt a BBTE Magyar Matematika és Informatika Intézete által koordinált Matematică gimnazială prin metode IBL (Általános iskolai matematikatanítás kíváncsiságvezérelt módszerekkel) nevű képzéssorozat első foglalkozásain.

A tevékenységek egy része a Mascil (Mathematics and Science for Life) projekt korábbi tapasztalataihoz kapcsolódott. Így például az egyik tevékenységet Máthé Klára Krisztina műépítész tartotta, aki nemcsak beszámolt az architektúra-osztályokban szerzett másfél évtizedes tanítási tapasztalatairól, a Mascil projekt keretén belül kivitelezett tevékenységek tanulságairól, hanem egy 3 órás gyakorlati tevékenységet is tartott, a térszemlélet fejlesztési lehetőségeiről.

Zsombori Gabriella, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tanára, a SimpleX Egyesület tagjai által kifejlesztett és a Mascil projektben használt speciális tananyagokról, alternatív tanítási eszközökről (varázsszőnyeg-készlet a Bolyai–Gerwien–Wallace-tétel tanítására, kvíz stb.) tartott tevékenységet. Ugyanezeket az eszközöket két héttel korábban a Freiburgban tartott ETE II (Educating the Educators II) konferencia tananyagbörzéjének workshopján is bemutattuk.

Így a résztvevők 3 nap alatt összesen 16 óra gyakorlati foglalkozáson vettek részt, kipróbálhattak olyan tananyagokat és eszközöket, amelyeket az elmúlt néhány évben fejlesztettek a különböző európai projektekben, megismerkedhettek a kortárs didaktikai kutatások néhány fő irányvonalával (pl. az Alan H. Schoenfeld és a kaliforniai Berkeley Egyetem didaktika kutatócsoportja által kidolgozott Teaching for Robust Understanding keretrendszerrel, a kíváncsiságvezérelt matematikaoktatás szemléletével).

Ez természetesen mindössze a képzés kezdete, a következő hónapokban fognak zajlani az egyéni kísérletezések, a kiscsoportos tevékenységek, valamint a közösségi médián keresztül történő bemutatók.

Dr. András Szilárd egyetemi docens,
a képzés irányítója